Atrakcje turystyczne
Szlak konny im. Marion Dönhoff Drukuj
środa, 30 września 2015 12:07

W ramach projektu „Bałtyckie Krajobrazy” powstał prawie 250 kilometrowy szlak konny śladami hrabiny Marion Dönhoff.

 

Warmia i Mazury zyskały nową atrakcję turystyczną. Utworzenie szlaku konnego umożliwia organizację rajdu udostępnionymi drogami, bez każdorazowego ustalania trasy oddzielnie w każdym Nadleśnictwie. Dzięki współpracy organizatorów rajdów konnych z leśnikami i samorządami, taki kompromis stał się możliwy. Olsztyńscy leśnicy tworząc szlak konny, chcą przyczynić się do promowania naturalnych form rekreacji, wolnych od hałasu i spalin. Szlak ma dokładnie 243 km i biegnie z Olsztyna do Sztynortu przez teren Regionalnych Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie i Białymstoku, 11 nadleśnictw i 17 gmin, w tym przez teren Gminy Purda. Jego rolą jest połączenie stajni z regionu w jedną  sieć. A tym samym umożliwienie organizacji rajdów pomiędzy nimi, z noclegiem zarówno dla koni jak i jeźdźców. Jest to pierwszy taki szlak na terenie RDLP Olsztyn.
Trasa szlaku w miarę możliwości poprowadzona jest drogami gruntowymi o małym natężeniu ruchu. Na mapie szlaku oznaczono wodopoje, miejsca na popasy - i co równie ważne - miejsca niebezpieczne. Do tego sporządzono listę kontaktową stajni, oraz gospodarstw oferujących możliwość noclegu zarówno dla jeźdźców jak i dla koni. Wszystkie te obiekty usytuowane są albo na szlaku, albo w jego pobliżu.
Ze szlaku można skorzystać używając przygotowanych map i warstw na urządzenia mobilne, udostępnionych również na stronie www.baltyckiekrajobrazy.eu w zakładce „do pobrania".

 
Walory turystyczne gminy Drukuj
wtorek, 30 listopada 2010 13:10

Pajtuński MłynPołożenie gminy Purda oraz jej przyroda dają możliwość aktywnego wypoczynku w naturalnym środowisku. Warunki sprzyjają spływom kajakowym, wycieczkom rowerowym i pieszym, uprawianiu żeglarstwa, windsurfingu, hippiki, wędkarstwa, myślistwa. Znaczącym atutem są jeziora: Gim, Serwent, Kośno, Łajs i Purdy oraz atrakcyjny szlak kajakowy „Granica – Sanktuarium” (Łajs, jez. Kośno – rzeka Kośna - Pajtuński Młyn - Patrycki Młyn - Klebark Wielki).

Więcej…
 
Rezerwaty przyrody Drukuj
poniedziałek, 13 grudnia 2010 11:32

Jezioro KośnoDo obszaru gminy Purda należą  rezerwaty: „Jezioro Kośno” oraz częściowo rezerwat „Las Warmiński”.
„Jezioro Kośno” - rezerwat o powierzchni 1247,84 ha powstał w roku 1982. Obejmuje duże jezioro, otoczone starymi borami. Charakteryzuje się zachowanym naturalnym krajobrazem. Rezerwat ten jest ostoją ptactwa wodnego i drapieżnego.
Gmina Purda posiada w swoich granicach następujące obszary chronionego krajobrazu: „Obszar Chronionego Krajobrazu Pojezierza Olsztyńskiego”, „Obszar Chronionego Krajobrazu Puszczy Napiwodzko-Ramuckiej”. Ta ostatnia jest pozostałością potężnego kompleksu leśnego rozpościerającego się między Nidzicą, Olsztynem, Giżyckiem, Ełkiem a rzeką Narew – w średniowieczu określanego mianem Puszczy Galindzkiej (od zamieszkującego ją pruskiego plemienia Galindów).

Więcej…
 
Szlaki kajakowe Drukuj
wtorek, 30 listopada 2010 10:32

Szlak kajakowy

Granica - Sanktuarium

Trasa: jezioro Kośno – rzeka Kośna – Jezioro Silickie – Jezioro Klebarskie.
Po drodze: punkty widokowe nad jeziorem Kośno, stanice leśne, Pajtuński Młyn, zabytkowy akwedukt w Silicach, Sanktuarium Podniesienia Świętego Krzyża w Klebarku Wielkim.
Kontakt w sprawie zorganizowania spływu:
Tadeusz Iliński, tel. kom. 602-739-514 lub
Jan Ordon, tel. kom. 507-185-557
www.info-pl.com/kajaki, e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Kośna - Łyna

Trasa: wieś Łajs - jezioro Kośno – rzeka Kośna – Kanał Elżbiety i Kanał Kiermas – Kanał Wiktorii –   Jezioro Silickie.
Rzeka Kośna płynie przez tereny leśne, potem wiedzie przez łąki i pastwiska, silnie meandrując. Dalsza część szlaku wiedzie  kanałami Elżbiety i Kiermas, w które skierowano wody rzeki Kośny. Po drodze warto zobaczyć: w Purdzie zabytkowy kościół gotycki z XIV w. przebudowany w późniejszych latach (wewnątrz ciekawy ołtarz św. Huberta, patrona myśliwych, z bogatą kolekcją trofeów), w Pajtuńskim Młynie młyn z końca XVIII w., w Patrykach ruiny młyna wodnego z końca XIX wieku, w Silicach akwedukt, unikatowy zabytek hydrotechniczny, będący wodnym skrzyżowaniem dwóch kanałów (górą biegnie Kanał Elżbiety, dołem Kanał Wiktorii).
Dalej szlakiem można dopłynąć do Łyny: Kanał Kiermas – Jezioro Bogdańskie – rzeka Kiermas, jezioro Umląg – rzeka Kiermas – jezioro Kiermas – rzeka Kiermas (Barczewo – Wadąg – Dywity – Kłodka – Dobre Miasto).

Linowska Struga

Trasa: wieś Klewki – Jezioro Linowskie – Linowska Struga – Jezioro Klebarskie – Jezioro Silickie – kanał Wiktorii do Kanału Kiermas – Jezioro Bogdańskie.
Po drodze warto obejrzeć: w Klewkach kościół z XVI w z barokowymi polichromiami, eklektyczny pałacyk z połowy XIX w z zachowanym zespołem parkowym, w Klebarku Wielkim, w którym znajduje się sanktuarium Krzyża Świętego w neogotyckim kościele z końca XIX w., w Silicach –   skrzyżowanie dwóch kanałów.
Więcej informacji na stronie: www.info-pl.com/kajaki


Granica - Sanktuarium

 
Trakt Biskupi w Bałdach Drukuj
poniedziałek, 06 grudnia 2010 15:04

Trakt Biskupi wTrakt Biskupi w Bałdach Bałdach to fragment dawnego  traktu królewskiego z Warszawy do Lidzbarka Warmińskiego. Odrestaurowany w 2006 roku odcinek trasy, o długości około kilometra, przy którym zostali upamiętnieni biskupi warmińscy zarządzający diecezją warmińską od początku jej istnienia do dnia dzisiejszego. W poboczach starej alei lipowej ustawione są tablice z biogramami biskupów, głazy pamiątkowe i plansze z mapami historycznymi Warmii oraz krótką historią Warmii. Według dawnych przekazów historycznych to w tym miejscu witano nowo mianowanych biskupów, którzy przejeżdżali tędy w drodze do Lidzbarka Warmińskiego, aby objąć biskupstwo. Wjazd na Trakt Biskupi otwierają Wrota Warmii, symbolizujące granicę między Mazurami a Warmią.

Więcej…
 
« pierwszapoprzednia12następnaostatnia »

Strona 1 z 2

WSPIERAMY LOKALNIE

Jesteś z Gminy Purda i chcesz
mieć tu swoj baner ? - skontaktuj się.


 

 
Kontakt do Sołtysów

Kontakty do Sołtysów

Urząd Gminy czynny

 

poniedziałek - piątek 7.30-15.30

Facebook

Wyszukiwanie

Bank

Bank Spółdzielczy w Szczytnie
Filia w Purdzie
Purda 71B, 11-030 Purda
tel.: (089) 512 04 00; 512 24 80
fax: (089) 512 09 09

purda@bsszczytno.pl

www.bsszczytno.pl

Bank czynny:

Poniedziałek - Piątek: 7.30-15.30
Kasa 7.45-15.00

AMW